Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

Yerli Otomobil Süreci Bloomberg HT’de Anlatıldı!

Mert

Moderatör
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
614
Aldığı Beğeni
8
Yerli Otomobil Süreci Bloomberg HT'de Anlatıldı! Yerli Otomobil CEO'su Gürcan Karakaş, Yerli Otomobil sürecindeki gelişmeleri Bloomberg HT'de Anlattı! Konuşmasından satır başlarını sizler için derledik.

Yerlilik Oranı %68'lere Varacak​

Dünyadaki 50-60 yıllık otomobil üreticilerine baktığımızda %20 - %66 arasında bir yerlilik oranına sahipler. Biz ise yerli otomobilimizde başlangıçta %51 oranında yerlilik hedefliyoruz. Başlangıçta proje ortaklarımıza bu konuda söz verdik. Bu konuda bizim hedefimiz iki yıl sonrasında yerli otomobilimizde ki yerlilik oranını % 68 gibi ciddi bir orana taşımak.

Yerli Otomobilin Pili Türkiye'den​

Yerli otomobilimizin pilleri konusunda ilk etapta biz pilleri dışarıdan temin etmek istedik ve ilerleyen süreçlerde bu altyapıyı kurarak yerlileşmeyi hedeflemiştik. Fakat temel atma törenimizde bir müjdeyle daha yerlilik oranlarımızdaki hedeflerimizi erkene çektik. Çünkü pil konusunda uluslararası deneyime sahip işletmenin Türkiye'de üreteceği pil teknolojisiyle yerli otomobil artık doğuştan Türk pilleriyle yollarda olacak.

Pazardaki Tüm Araçlarla Rekabet Edebileceğiz​

Pazarda bulunan araçlarla rekabet edebileceğimiz şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Pazarda ciddi anlamda bir SUV talebi var ve biz bu konuda sadece elektrikli araçlarla rekabet etmeyeceğiz. Pazardaki öngörümüz ise şu an pazardaki yüksek fiyatlamaların 2, 2,5 yıl içerisinde pandemi öncesine döneceği yönünde.

Şarj İstasyonları, Araç Yola İnene Kadar Hazırlanacak​

Türkiye'nin şarj istasyonu konusundaki alt yapısı TOGG olsa da olmasa da yaygınlaşacak. Çünkü elektrikli araçlar mutlaka Türk pazarına da girecek. Kaldı ki elektrikli araçlar gelmese bile biz hedeflerimiz doğrultusunda devletimizle bu konuda aldığımız kararları uygulamakta kararlıyız. şu anda hali hazırda kalabalık şehirlerde şarj istasyonları kurulmaya başlandı bile. Bu bağlamda araştırmalarımız sonucunda 2000 civarında şarj istasyonuna ihtiyaç olduğunu öngörüyoruz. Otomobilimizle yollara çıktığımızda şarj istasyonuyla ilgili bir sorun yaşamayı öngörmüyoruz.

Yazılım %100 Yerli Olacak​

Donanım anlamında yüzde 51 oranında başlayacağımız yerli otomobilimizde yazılım teknolojimizin tamamı yerli olacak. Böylelikle yazılım konusundaki ciddi maliyetleri ithal etmekten kurtulmuş olacağız. Fiyatlandırmak konusunda şu an için çok erken. Bu sebeple piyasaya çıkmadan önceki son aşamaya bırakmak gerekir. Ama fiyat konusunda da vatandaşımızın içi rahat olsun. Bu konuda rekabet edebilecek fiyatlarla son tüketicinin karşısına çıkacağız. Yeni dünya düzeni aktif yatırımlardan ziyade entellektüel sermayenin nasıl kullanılacağı ile ilgileniyor. Bu nedenle de biz bu alanda da büyük bir sıçrama yaşayabiliriz. Çünkü biz bir arabadan daha fazlası olmak için çalışıyoruz
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.