Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

Yerli Otomobil Üretimi Sürecindeki Pay Sahipleri

Mert

Moderatör
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
614
Aldığı Beğeni
8
Yerli Otomobil hakkında bilinmesi gerekenler neler? Ülkemizde uzun zamandır projesi devam eden yerli otomobil ile ilgili çalışmalar hızlandı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, yerli otomobilin üretimine dair dikkat çekici detaylar yer aldı. Siz değerli okuyucularımız için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Yerli Otomobil Üretimi Sürecindeki Pay Sahipleri​

Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin üretimi ile ilgili çalışmaların son dönemlerde hızlandırılması ile birlikte, ülkemizin yerli sermaye kuruluşları da bu proje içerisinde yer almak için adeta sıraya girdi. Yerli otomobil projesi içerisinde şuan itibariyle aktif olarak rol alan kuruluşlar, Zorlu Grup - Vestel %19 pay sahibi, BMC %19 pay sahibi, Kök Grubu %19 pay sahibi, Türkcell %19 pay sahibi, TOBB %19 pay sahibi olarak görev alıyor.

Yerli otomobil hakkında bilinmesi gerekenler neler? Konusunda şüphesiz en çok merak edilenlerden biri de, ilk yerli otomobilin ilk prototipinin ne zaman biteceğiydi. 2019 yılı itibariyle yerli otomobilin ilk prototipi tamamlandı. Lansmanı yapılan ilk prototipin, model bazında Cadillac markasının BLS modeli araca benzetilmesi, kamuoyunda, neden tasarımsal olarak özgün bir yol izlenmediği tartışmalarına neden olmuştu. Ancak kısa bir süre sonra proje yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, herhangi bir benzerliğin söz konusu olmadığı, otomotiv sanayiinde bu tarz bir üretim söz konusu olduğunda, ciddi denetlemeler bulunduğu ve buna bağlı olarak üretilen yerli otomobilin tüm iç ve dış dizaynına dair detayların lisanslı alımının yapıldığı ve buna bağlı olarak üretimin gerçekleştiği belirtildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda yerli otomobil üretiminin 2019 yılı içerisinde biteceği ifade edilmiş ve bu bilgi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da desteklenmişti. Ancak 2019 yılının bitmesine sayılı günler kala, hala yerli otomobil üretiminin tamamlandığına dair herhangi bir açıklamada bulunulmadı. Yerli otomobil hakkında bilinmesi gerekenler neler? Konusunda biraz daha detay bilgi vermek gerekirse, yerli otomobilin, 31 Aralık 2019 tarihinde tanıtımının yapılması planlanıyor. Mevcut çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda, uzmanlar tarafından yerli otomobilin 2020 yılı itibariyle üretiminin tamamlanması öngörülüyor ve yine uzmanlar tarafından 2021 yılı itibariyle satışa sunulması bekleniyor.

Yerli Otomobili Satın Almak İçin Sıraya Girdiler​

Yerli otomobil hakkında bilinmesi gerekenler neler? Konusunda en çok merak edilenlerden biri de otomobilin satışa çıktığında ilk sahiplerinin kimler olcağıydı. 1. sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bulunurken, listenin diğer sıralarında devletin ileri gelenlerinin bulunduğu belirtildi. Listede Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli gibi isimler yer alırken, projenin paydaş şirketlerinin kadrolarında yer alan isimlerin de olduğu dikkatlerden kaçmadı. Zorlu Grup CEO’su Ömer Yüngül, Türkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’da yerli otomobili satın alacaklar listesinde yer alıyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.