Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

Yerli otomobil hidrojen ile de çalışıyor mu?

Mert

Moderatör
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
614
Aldığı Beğeni
8
Yerli otomobil hidrojen ile de çalışacak mı? Bu sorunun cevabını sizler için yanıtlayacağız. Geçen günlerdeki söyleşiden bir konu dikkatimi çekti bende bu konuyu sizler için araştırdım. Bu soru şu şekildeydi Yerli otomobil hidrojen ile de çalışacak mı? sorusu oldu. Yada Neden yerli otomobil hidrojen ile çalışmıyor? desek de yeridir.

Yerli otomobil hidrojen ile de çalışıyor mu?​

Yerli otomobil için hidrojen neden gündeme geldi önce buradan cevap bularak gidelim. Bazı firmaların hidrojen ile çalışan araçlar yapmaları ve gelecekte tükenmeyecek bir enerji kullanmaları bu soruyu ortaya çıkardı. Çünkü doğalgaz ve Petrol tükenebilir kaynak olduğu için çalışmalara başlandı. Öncelikle elektrikli otomobiller üretildi. Daha sonra güneş enerjili, daha sonra da hidrojen ve bor ile çalışan motorlar üretildi. ülkemizde bor madenin çok olduğunu biliyoruz. Belki bunu ilerleyen zamanda hayata geçirebiliriz. Onun için de ayrı bir yazı yazacağım. Şimdi gündemimizde hidrojen olduğu için bu gün Yerli otomobil hidrojen ile çalışacak mı? bu soruyu cevaplayacağız. Değerli yerli otomobil sitesi takipçileri hidrojen bildiğimiz gibi doğada en hafif gaz olmasına rağmen en yüksek enerjiye sahip olan bir elementtir. Bu yüzden de motor teknolojilerinde yani otomobillerde hidrojen kullanımı gündeme geldi. Ayrıca bunlar için prototip araçlar üretildi. Fakat bu araçlar seri üretime geçemedi. Tıpkı gazlı gibi bunun da yanma patlama sıkıntılarını güvenlik sistemlerini de düşünmek gerekiyor. Henüz gündemde olmayan ama ilerleyen zamanlarda yerli otomobilde kullanılacak bir sistem geliştirilir ise bunu da kullanıma sunucaklardır diye düşünüyorum. Şimdilik yerli otomobilimiz hidrojen ile değil sadece elektrikli motor ile çalıştığından mağlesef hidrojen ile çalışmamaktadır. Diğer hibrit motorlar gibi, hem benzin hem elektrikli olmayıp sadece elektrikli motora sahiptir. Şimdilik üretilecek olan SUV ve Sedan aracımız doğuştan elektrikli denilen sadece elektrik motoru olduğu için üretim bu şekilde planlanmıştır. Örneğim ülkece elektrikli otomobil örneklerimiz çoktur. Hepsi birer ikişer adet yapılmış olan Prototip araçlardır. Örneğin GEN TM 480 de ülkemizde bir firmanın üretmiş olduğu elektrikli araçtır. Veya Yavru vatan Kıbrıs'ın ürettiği Günsel de bir elektrikli otomobildir. Bunların şimdilik hidrojenli de çalışma imkanı yoktur. Tabi yazımızda da dediğimiz gibi hidrojenli otomobiller için ilerleyen zamanda çalışmalar artar ve güvenlik sistemleri vs gelişir ise belki yerli otomobil hidrojen ile de çalışır diyebiliriz. Ama henüz böyle bir çalışma kamuoyuna duyurulmamıştır.
 
Hidrojen ile alakalı sistemin Temellerini Kamuoyuna sunmadan atmışlardır diye düşünüyorum , Her sektör ilerisi için adımlarını önceden atmıştır , TOGG'da bu adımı çoktan attı bence..
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.