Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

TOGG ve enerji

Mehmet

Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
11,348
Çözümler
10
Aldığı Beğeni
36
Konum
Kocaeli
TOGG çevreci anlayışla, ön plana iklim değişikliği anlaşmalarına uyum kriterleri göz önüne alınarak, stratejik bir ürün olarak planlanmış ve yola çıkılmış gözüküyor. Dolayısıyla fosil yakıtlı araçlara kıyasla, sera gazı salımı kriterleri önemsenmiş olmalıdır. Sonuçta sessiz, şehir hayatına uyumlu, temiz enerji kullanan ve en önemlisi egzoz gazı olmayan, atmosfere CO2 ve diğer zararlı partiküller salmayacak bir araç olması beklenir.

Ancak kullanacağı enerjinin kaynağı nedir?

Tasarımı ve üretimi elektrikli olduğuna göre, görünüşte temiz olacaktır. Ancak kullanacağı enerjinin üretildiği nokta Biga, Eskişehir, Ege’de bir kömür santralından, hatta ithal kömür santralından besleniyorsa, bu enerji üretildiği noktada atmosfere CO2 ve kirletici partikülleri salacaktır. Dolayısıyla bir TOGG aracının kullanımı, kendisi elektrikli bile olsa, kullandığı enerji kaynağı fosilden gelen enerji olduğunda, havaya salınan sera gazına katkıda bulunacaktır.

Başka deyişle, TOGG yatırımı planlanırken ya da bugün açılırken giyim-kuşam, indirim, uçak yolculuğu vs ile işbirliklerini imzalamasından önce enerjisine yönelik planlamalar yapılmalı veya işbirlikleri imzalanmalıydı. Buna dair haberleri görmeliydik.

Ülkemizin bugünkü elektrik üretim kurulu gücü 103 Bin MW civarıdır. Şimdi bu 103 bin MW’a TOGG yeni bir yük getiriyor olacak. Özellikle de bugün 20 bin MW civarında olan güneş+rüzgar yatırımlarının çoktan planlanıp arttırılması gerekirdi. Manzaraya daha yakından bakalım.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.