Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

TOGG projesinde iddia “yeşil enerji” ise enerji kömürden gelmemeli

Mehmet

Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
11,345
Çözümler
10
Aldığı Beğeni
36
Konum
Kocaeli

Ulaşımda elektrik enerjisi kullanmaktaki amaç ise, bu kullanılan petrolü azaltmak ve yerine yenilenebilir kaynaklardan elde edilecek enerjiyi koymaktır.


TOGG projesinde, iddia ve hedef “yeşil enerji” ise, bu arabalara sağlanan enerjinin kömürden ya da petrolden gelmemesi gerekir (yukarıdaki Shell şarj istasyonları ile yapılan işbirliğine dikkat). Ha petrolden gelen enerji, ha kömürden üretilmiş elektrik, bunların bir farkı yok. Yani her şarj istasyonu “iklim dostu” değil. Eğer fosil yakıt ile üretilen enerji ile besliyorsa, tam tersine “iklim düşmanı”dır.

Eğer TOGG şarj istasyonlarını düşük kalorili kömüre dayandıracak olursak, şu anda karbon salınımında Çin’in arkasından 2.olan durumumuzu, hızla birinciliğe de taşıyabiliriz.

Yenilenebilir enerji dediğimiz şey; su (hidrolik), rüzgar ve güneş, jeotermal, biyogaz, enerji verimliliği gibi enerji türleridir ve maalesef ülkemizde şarj istasyonları için en kullanışlı olan rüzgar + güneş için sadece 20.161 MW kurulu güç bulunuyor.

Her yıl yola 175 bin araba yola çıkacaksa, her yıl en aşağı 5-10 bin MW “yeni” yenilenebilir enerji yatırımına ihtiyaç var demektir. Aksi durum iklim düşmanı olmak bir yana 2022 Ağustosu’ndaki 6 saatlik elektrik kesilmesini hatırlarsanız, toplam 103 bin MW’lık kurulu gücümüzden, emre amade olan miktarına ekstra yük anlamına gelir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.