Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

TOGG Motoru Hangi Ülkenin?

Mehmet

Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
11,348
Çözümler
10
Aldığı Beğeni
36
Konum
Kocaeli
TOGG, Türkiye'nin yerli otomobil projesi olarak, hem tasarımı hem de üretimi tamamen Türkiye'de gerçekleştirilen bir otomobil olma hedefiyle yola çıktı. TOGG'un motoru hangi ülkenin üretimi olduğu sorusu gündeme geldi. Bu sorunun yanıtı, aslında oldukça basit değil. TOGG'un motoru aslında, İngiliz şirketi AVL tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Ancak, bu motorun Türkiye'de üretileceği ve monte edileceği biliniyor.

TOGG Motoru Tasarımı

TOGG'un motoru, AVL adlı İngiliz şirketi tarafından tasarlandı. AVL, 1948 yılında Avusturyalı Dr. Hans List tarafından kurulan bir şirkettir. Şirket, araç motorları ve elektronik kontrol sistemleri gibi alanlarda uzmanlaşmıştır. TOGG motoru hangi ülkenin denilince; TOGG'un motoru ise, AVL tarafından geliştirilerek, Türkiye'deki üretim tesislerinde monte edilecektir.

TOGG Motoru Özellikleri

TOGG'un motoru, 200 beygir gücüne sahip olacak. Ayrıca, motorun torku da oldukça yüksek olacak ve 400 Nm'ye kadar çıkabilecek. Bu da, aracın hızlanma performansını ve yol tutuşunu artıracaktır. Motor, düşük emisyonlu ve yüksek verimli olacak şekilde tasarlanmıştır.

TOGG Motorunun Türkiye'de Üretimi

TOGG'un motoru
, AVL tarafından tasarlanarak, Türkiye'deki tesislerde üretilecektir. Bu, Türkiye'nin yerli otomobil projesi için oldukça önemli bir adımdır. Motorun üretimi, Türkiye'deki otomotiv sektörünün gelişimine de katkı sağlayacaktır. TOGG, yerli otomobil projesi kapsamında Türkiye'de yeni bir üretim ekosistemi oluşturma hedefiyle yola çıktı. Bu nedenle, motorun Türkiye'de üretilmesi, ülkedeki otomotiv sektörünün gelişimine katkı sağlayacaktır.

TOGG'un motorunun tasarımı İngiltere'de yapılmıştır. TOGG, İngiltere merkezli AVL RACING şirketiyle işbirliği yaparak motor tasarımını gerçekleştirmiştir. Bu işbirliği sonucunda, TOGG'un tamamen yerli ve özgün bir motor tasarımına sahip olmasına rağmen, tasarım aşamasında yurt dışı kaynaklı bir teknolojik desteğin kullanıldığı bilinmektedir.

TOGG, sadece motor tasarımında değil, batarya üretimi, yazılım geliştirme, prototip üretimi gibi birçok alanda da yurt içi ve yurt dışı iş birlikleri yapmıştır. Bu iş birlikleri sayesinde, yerli üretim sektörüne katkı sağlamak amacıyla gerekli teknolojik altyapının oluşturulması hedeflenmiştir.

TOGG'un motoru hangi ülkenin? Türklerin bu tasarıma katkısı nelerdir? Sorularının cevabı ise; Türk mühendislerinin tasarımı, Türkiye'de üretilen birçok parça ve malzeme kullanılarak üretilmektedir. Bu sebeple TOGG motoru, Türkiye'nin yerli otomobil üretiminde kullandığı yerli ve milli teknolojiler arasında yer almaktadır. TOGG'un motorunun üretiminde yerli üretim oranı %60-70 arasında olacak şekilde planlanmıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.