Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

togg kuruluş tarihi

Mehmet

Admin
Aldığı Beğeni
37
Togg kuruluş amacı nedir?

Türkiye Otomotiv Girişim Grubu’nun (TOGG), Türkiye’nin yerli ve milli otomobilini üretmek amacıyla kurulduğunu biliyor muydunuz? Türkiye’nin otomotiv sektöründeki rekabet gücünü artırmak ve yerli bir otomobil markası oluşturmak hedefiyle yola çıkan TOGG, yerli otomobil üretimi konusunda önemli bir adım atmıştır.

Bu amaca yönelik olarak, Türkiye’nin farklı alanlarda faaliyet gösteren beş önemli sanayi kuruluşu bir araya gelerek TOGG’u kurmuştur. Oyak, Anadolu Grubu, BMC, Zorlu Holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) şirketin paydaşları arasında yer almaktadır. TOGG’un kuruluş amacı, sürdürülebilir bir otomobil üretim şirketi oluşturarak Türkiye’nin otomotiv endüstrisinde rekabet etme kabiliyetini güçlendirmektir.
Togg kuruluş süreci nasıl ilerledi?

Togg (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu), Türkiye’nin yerli ve milli otomobilini üretmek amacıyla kurulan bir girişimdir. Bu yazıda, Togg’un kuruluş sürecini ve hangi aşamalardan geçtiğini detaylarıyla inceleyeceğiz.

2017 yılında, Türkiye’nin otomobil endüstrisinde yerli bir marka oluşturma hedefi doğrultusunda başlatılan çalışmalarla Togg’un temelleri atılmıştır. Bu dönemde, Türkiye’nin önde gelen sanayi ve teknoloji şirketlerinin bir araya gelerek ortak bir girişim oluşturma kararı almasıyla Togg projesi resmi olarak başlamıştır.

Bu proje kapsamında, Türkiye’nin önde gelen otomotiv markalarından biri olan Tofaş, Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden biri olan Anadolu Grubu, Türkiye’nin iletişim ve teknoloji şirketi olan BMC, Türkiye’nin en büyük enerji şirketi olan Zorlu Holding ve Türkiye’nin en büyük finansal kuruluşlarından biri olan Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank) önemli rol oynamıştır.
  • Togg, Türkiye genelinde yapılan anket ve pazar araştırmaları sonucunda belirlenen müşteri taleplerine ve ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt vermek için çalışmalarını sürdürmüştür.
  • Tesla’nın CEO’su Elon Musk’un da danışmanlık yaptığı bu proje, tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmiş ve büyük bir heyecan yaratmıştır.
  • Togg’un, 2022 yılında seri üretime geçmesi planlanmaktadır ve bu tarihten itibaren yılda 175 bin araç üretme kapasitesine sahip olması hedeflenmektedir.
Kuruluş Süreci AşamalarıTarih
Proje Başlangıcı 2017
Ortak Girişim Oluşturma 2018
Üretim ve Pazarlama Planlaması 2019
Tasarım ve Mühendislik çalışmaları 2020
Pilot Üretim ve Test Süreci 2021
Seri Üretime Geçiş 2022
Togg ne zaman kuruldu?

Togg ne zaman kuruldu? Togg yani Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, 2020 yılında resmi olarak kurulmuştur. Ancak, bu tarih aslında Togg’un kuruluş sürecinin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Togg’un kurulması fikri ise 2017 yılında ortaya çıkmıştır.

Togg’un kuruluş süreci oldukça hızlı ilerlemiştir. Fikir aşamasından itibaren tüm süreçlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve planlanması sayesinde Togg, kısa sürede faaliyete geçmiştir.

Togg’un kuruluş sürecinde birçok zorluk ve zahmet yaşanmıştır. Maliyetlerin kontrol altında tutulması, süreçlerin hızlı ve düzenli bir şekilde ilerlemesi için yoğun bir çalışma yapılmıştır. Bu sayede, Togg’un 2022 yılında seri üretime geçmesi hedeflenmektedir.
İçerik:

Togg kuruluş süreci boyunca birçok aşamadan geçmiştir. İşte Togg’un kuruluş sürecinde yaşananlar:[*]Fikir Aşaması: Togg’un kurucusu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk sanayisinin gelişmesi için bir otomobil üretme fikrini ortaya atmıştır.[*]Proje Geliştirme: Fikir aşamasının ardından, TOGG Proje Geliştirme AŞ kurulmuş ve otomobilin tasarımı ve üretimi için çalışmalara başlanmıştır.[*]Yer Seçimi: Togg’un üretim tesisi için Bursa’nın Gemlik ilçesinde bir yer seçilmiştir.[*]Yatırımcı Bulma: Togg’un kuruluşu için maddi kaynaklara ihtiyaç vardır ve yatırımcılar bu süreçte devreye girmiştir.[*]Seri Üretim: Togg’un 2022 yılında seri üretimine başlanması planlanmaktadır.

Togg’un kuruluş süreci bu aşamalardan geçerek bugünlere gelmiştir. Türk otomobil endüstrisine yeni bir soluk getirecek olan Togg, Türkiye’nin gururu olmaya adaydır.
Togg’un kuruluşu hangi aşamalardan geçti?

Togg’un kuruluşu, birçok aşamayı kapsayan bir süreçten geçti. Bu aşamaları aşağıda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Aşama 1: İhtiyaç ve Planlama

Togg’un kuruluş süreci, Türkiye’nin otomotiv sektöründe yerli ve milli bir markaya sahip olma ihtiyacının ortaya çıkmasıyla başladı. Bu ihtiyaç ve Türkiye’nin otomotiv potansiyeli doğrultusunda, projenin detaylı planlaması yapıldı. Resmi bir yetkiyle hareket eden ekipler, sektördeki mevcut durumu değerlendirdi, gereksinimleri belirledi ve stratejik hedefleri belirledi.

Aşama 2: Ar-Ge ve Tasarım

İkinci aşamada, Togg’un temelini oluşturan Ar-Ge ve tasarım çalışmaları gerçekleştirildi. Türkiye’nin yetenekli mühendisleri, yerli teknolojiyi kullanarak modern ve yenilikçi bir otomobil geliştirmek için çalıştı. Bu süreçte, yüksek kalitede bileşenlerin üretimi için işbirlikleri kuruldu ve prototip araçlar üretildi. Ayrıca, güvenlik standartlarına uygunluğu ve çevre dostu özellikleri gözetilerek araştırmalar yapıldı.

Aşama 3: Üretim ve Pazarlama

Bu aşamada, Togg’un üretim süreci planlandı ve fabrikaların kurulması için çalışmalara başlandı. Üretim tesislerinin modernize edilmesi ve teknolojik altyapının oluşturulması için yatırımlar yapıldı. Togg, yerli tedarikçilerle işbirliği yaparak, tüm üretim zincirini kontrol etme ve yerli otomotiv endüstrisini güçlendirme hedefiyle ilerledi. Bunun yanı sıra, pazarlama stratejileri belirlendi ve ürünün hedef kitleyle buluşması için çalışmalar yapıldı.

Bu aşamaların tamamlanmasının ardından Togg, Türkiye’ye ait bir otomotiv markası olarak faaliyetlerine başladı. Togg’un kuruluş süreci, toplumun ortak değerleri etrafında birleşerek, Türkiye’nin otomotiv sektöründeki rekabet gücünü artırmak için atılan önemli adımlardan biridir.
Togg yönetim kurulu kimlerden oluşuyor?

Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG), ülkemizin yerli ve milli otomobil markası olarak büyük bir heyecanla kurulmuştur. Ancak kimlerin bu önemli projeyi yönettiğini merak edebilirsiniz. TOGG yönetim kurulu, alanında deneyimli ve başarılı isimlerden oluşmaktadır.

Başkanlığını üstlenen isim, Murat Akhün’dür. Akhün, otomotiv endüstrisinde 25 yıllık tecrübesi bulunan bir yöneticidir. Ayrıca yönetim kurulu üyelerinden biri olan Gürcan Karakaş, uluslararası arenada birçok önemli projede yer alarak başarılı bir kariyere sahiptir.

Diğer üyeler arasında Ergun Özenir, Fatih Kemal Ebiçlioğlu ve Fevzi Tanpınar gibi deneyimli ve yetenekli isimler bulunmaktadır. Bu yönetim kurulu üyeleri, TOGG’un vizyonunu gerçekleştirmek için bir araya gelerek önemli kararlara imza atmaktadır.
Togg’un kuruluş aşamasında neler yaşandı?

Togg, Türkiye’nin yerli ve milli otomobili olma hedefiyle yola çıkan bir projedir. Kuruluş aşamasında birçok farklı süreç yaşanmıştır. İlk olarak, Togg projesi için çalışmalara 2017 yılında başlandı. Bu süreçte, otomobil endüstrisindeki deneyimi ve birikimi olan uzman bir ekip oluşturuldu.

Togg’un kuruluş aşamasında önemli bir adım, Ar-Ge merkezinin kurulması oldu. Bu merkez, tüm tasarım, üretim ve mühendislik faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bir merkez olarak görev yapmaktadır. Ar-Ge merkezinin kurulmasıyla birlikte, teknoloji odaklı bir yaklaşım benimsendi ve gelişmiş üretim süreçleri için çalışmalar başladı.

Togg’un kuruluş aşamasında aynı zamanda uluslararası işbirlikleri de gerçekleştirildi. Bu işbirlikleri sayesinde, dünya çapında tanınan otomobil markalarının deneyimi ve teknolojisi Togg projesiyle bir araya getirildi. Bu sayede, Togg’un gelecek nesil otomobilleri için gelişmiş teknolojiler ve tasarım özellikleri kullanılmaya başlandı.
  • Togg projesinin kuruluş aşamasında ulusal ve uluslararası işbirlikleri gerçekleştirildi.
  • Ar-Ge merkezi kuruldu ve gelişmiş üretim süreçleri için çalışmalar yapıldı.
  • Tasarım ve teknoloji konusunda uzman bir ekip oluşturuldu.
Yapılan İşbirlikleriAçıklama
Fiat Fiat markasıyla ortak projeler gerçekleştirildi. Fiat’ın otomobil üretimindeki bilgi ve deneyiminden faydalanıldı.
Bosch Bosch, Togg projesi için gelişmiş teknolojiler ve elektrikli araç sistemleri konusunda destek sağladı.
Porsche Porsche, Togg’un tasarım ve mühendislik süreçlerinde yer aldı. Porsche’nin üretim konusundaki uzmanlığı projeye değer kattı.
Togg nasıl bir şirket olarak faaliyetlerine başladı?

Togg, Türkiye’nin otomotiv sektörüne adını yazdıran bir şirkettir. Kuruluş aşamasında oldukça zorlu süreçlerden geçmiş olan Togg, faaliyetlerine başlamadan önce birçok önemli adım atmıştır.

Togg’un kuruluşu, ülkenin otomotiv sektöründe yerli ve milli bir marka yaratma hedefi üzerine şekillenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, şirketin amacı ülkemizde tasarlanan ve üretilen araçları dünya pazarına sunmaktır. Bu nedenle, Togg’un kuruluş süreci oldukça titiz bir şekilde ilerlemiştir.

Togg, faaliyetlerine başlamadan önce bir dizi çalışma yapmıştır. İlk olarak, ulusal ve uluslararası otomotiv trendlerini ve teknolojilerini araştırmış, pazar analizleri yapmıştır. Bu analizlerin sonucunda, Türkiye’nin elektrikli araç üretiminde potansiyel bir güç olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Birinci madde
  • İkinci madde
  • Üçüncü madde
ÖzellikAçıklama
Elektrikli Araçlar Togg, tamamen elektrikli araçlar üretmeyi hedeflemektedir.
Yerli ve Milli Togg, Türk mühendisleri ve tasarımcıları tarafından geliştirilen bir markadır.
Teknolojik İnovasyon Togg, son teknolojiye sahip araçlar üretmeyi amaçlamaktadır.
Sık Sorulan Sorular

Togg kuruluş amacı nedir?

Togg’un kuruluş amacı Türkiye’nin yerli ve milli otomobilini üretmek ve otomotiv sektöründe rekabet gücünü artırmaktır.

Togg kuruluş süreci nasıl ilerledi?

Togg’un kuruluş süreci uzun ve kapsamlı bir süreç oldu. İhale süreci başarıyla tamamlandı ve Togg, Türkiye’deki yatırımları ve teknoloji transferini yönetme yetkisine sahip olarak kuruldu.

Togg ne zaman kuruldu?

Togg, 27 Aralık 2019 tarihinde kuruldu.

Togg’un kuruluşu hangi aşamalardan geçti?

Togg’un kuruluşu birçok aşamadan geçti. Öncelikle ihale süreci gerçekleştirildi ve Togg, proje ve üretim süreçlerini yönetme yetkisini kazandı. Ardından fabrika inşası ve tesis kurulumu gerçekleştirildi.

Togg yönetim kurulu kimlerden oluşuyor?

Togg yönetim kurulu, Türkiye’nin önde gelen sanayicileri ve iş dünyası temsilcilerinden oluşmaktadır. Yönetim kurulunda, başkan ve diğer üyeler bulunmaktadır.

Togg’un kuruluş aşamasında neler yaşandı?

Togg’un kuruluş aşamasında birçok hazırlık ve planlama süreci yaşandı. İhale süreci, teknoloji transferi ve fabrika inşası gibi önemli adımlar atıldı. Ayrıca, Togg’un kuruluşuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklamaları ve etkinlikler düzenlendi.

Togg nasıl bir şirket olarak faaliyetlerine başladı?

Togg, yerli ve milli otomobil üretimi konusunda faaliyetlerine başladı. Şirket, Türkiye’nin otomotiv sektöründeki rekabet gücünü artırmak ve dünya pazarında yerini sağlamlaştırmak amacıyla üretim ve pazarlama faaliyetlerine odaklanmaktadır.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler