Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

 • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
 • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

TOGG Engelli ÖTV Muafiyeti

Mehmet

Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
11,341
Çözümler
9
Aldığı Beğeni
36
Konum
Kocaeli
Engelli Sürücüler için ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) Muafiyeti

Araç almak isteyen engelli sürücülerin bayilerimize gelirken yanlarında bulunması gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Yeni kodlu engelli sürücü belgesi
 • Devlet hastanesinden alınan, ÖTV muafiyet hakkı ve kullanılması gereken aparatın belirtildiği sağlık kurulu raporu.


Sağlık raporunda sadece sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) engeli olduğu belirtilen malul ve engellilerin otomatik vitesli taşıtlarının, başka özel tertibat yapılmasına gerek kalmadan, malul ve engelli adına kayıt ve tescil edildiği tarihten itibaren Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) istisna olur.

Engelli Yolcular için ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) Muafiyeti

Aracı kendisi kullanamayacak olan engelliler adına araç almak isteyen yakınlarının bayilerimize gelirken yanlarında bulundurması gereken belgeler:

 • Devlet hastanesinden alınmış %90 ve üstünde engellilik derecesi olduğunu gösteren rapor (ağır engelli, zihinsel engelli veya süreğen hastalığı olup aracı kendisi süremeyecek durumda yolcu engelliler bu kapsamda değerlendirilir).
 • Vergi dairesinden alınan muafiyet yazısı.
 • Vergi dairesi tarafından araç alımında mahkemece vasi ve/veya ek vasi kararı alınması istenmiş ise, mahkeme kararının aslı.
Malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtları ile diğer malul ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtları satın almaları durumunda Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) istisna edilmiştir.

Güncel ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) muafiyeti yönetmeliğini aşağıda bulabilirsiniz.

MALUL VEYA ENGELLİLERİN TAŞIT ALIMLARINDA İSTİSNA HAKKINDA ÖTV(II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK (5 SERİ NOLU) TEBLİĞ​

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından 31 Aralık 2022 günü Resmi Gazete’de yayımlanan “Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde (Seri No: 9)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’de Malul ve Engellilerin taşıt alımında olan 450.500 TL ÖTV istisnası 01.01.2023 tarihinden itibaren 1.004.200 TL’ye çıkarılmıştır.

İlgili Genel Tebliğin ilgili kısımlarına aşağıda yer verilmiş olup, değişen kısımların üzeri çizilmiş ve değişiklik kalın harflerle ilave edilmiştir.

1.Malul veya Engellilerin Taşıt Alımlarında İstisna

1.2. Engellilik Derecesi %90 veya Üzerinde Olanların Taşıt Alımlarında İstisna

1.2.1. Taşıtta Tadilat Aranmayan İstisna Uygulaması


Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (a) alt bendi uyarınca, Kanuna ekli (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi mallardan, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin,

87.03 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken Özel Tüketim Vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 1.004.200 TL’nin altında olan binek otomobil, panelvan, pickup, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon vb. taşıtların,

87.04 tarife pozisyonunda yer alan, eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pickup vb. taşıtların,

87.11 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletlerin engellilik derecesi %90 veya daha fazla olan malul veya engelliler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den müstesnadır. Bu istisnadan yararlanmak için, taşıtın özel tertibatlı olması ve malul veya engellinin taşıtı bizzat kullanması şartı aranmaz.

1.3. Engelli Sürücü Belgesine Sahip Olanların Taşıt Alımlarında İstisna

Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (c) alt bendi uyarınca, (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi mallardan, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin,

87.03 tarife pozisyonunda yer alan, (Değişik ibare: RG 27/12/201730283 Yürürlük:1/1/2018) motor silindir hacmine bakılmaksızın, hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil bedeli 1.004.200 TL’nin altında olan binek otomobil, panelvan, pickup, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon vb. taşıtların,

87.04 tarife pozisyonunda yer alan, eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pickup vb. taşıtların,

87.11 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın, motosikletlerin bizzat kullanmak amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul veya engelliler tarafından ilk iktisabı ÖTV’den müstesnadır.

5. İthalat İstisnaları

5.1. Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7’nci Maddesinin 1’inci Fıkrasının (6) Numaralı Bendi Uyarınca, Gümrük Kanunu’nun;

 • 167’nci maddesine (5 numaralı fıkrasının (a) bendi ile 7 numaralı fıkrası hariç olmak üzere),
 • Geçici ithalat rejimine,
 • Hariçte işleme rejimine,
 • Geri gelen eşyaya ilişkin hükümleri kapsamında gümrük vergisinden muaf veya müstesna olan malların ithali ÖTV’den istisnadır.
Gümrük Kanunu’nun 167’nci maddesinin (5) numaralı fıkrasının (a) bendi uyarınca, gerçek kişiler tarafından serbest dolaşıma sokulacak şahsi eşyadan, yerleşim yerlerini Türkiye Gümrük Bölgesine nakledenlere ait, alındığı tarihte üç yaşından büyük olmayan kullanılmış motorlu veya motorsuz özel nakil vasıtalarının ithali gümrük vergisinden muaftır. Ancak, söz konusu düzenleme, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde yer alan parantez içi hükümle ithalat istisnalarından hariç tutulduğundan, yerleşim yerlerini ülkemize nakleden gerçek kişilerin, yanlarında getirdikleri (II) sayılı liste kapsamındaki taşıtlar dolayısıyla, ilgili gümrük idaresine ÖTV beyan edilmesi ve ödenmesi gerekir.

Gümrük Kanunu’nun 167’nci maddesinin (12) numaralı fıkrasının (a) bendi uyarınca malul ve engellilerin kullanımına mahsus eşya gümrük vergilerinden muaftır. Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde yer alan parantez içi hükümle, aynı kanuna ekli 87.03 G.T.İ.P numarasında “diğerleri” satırı altında yer alan taşıtlardan, özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi dahil gümrük vergilerine ilişkin istisna uygulanmaması durumunda belirlenecek gümrüklenmiş değeri 1.004.200 TL’yi (söz konusu tutar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır.) aşanlar ithalat istisnasından hariç tutulmuştur. Buna göre bu istisna kapsamında, bedeli söz konusu tutarın altında olan taşıtların iktisap edilmesi mümkündür. Gümrüklenmiş değeri bu şekilde belirlenen, tutarı aşan taşıt ithal etmek isteyen malul veya engellilerce, ilgili gümrük idaresine özel tüketim vergisinin beyan edilip ödenmesi gerekir.
 
MERHABA ENGELLİLER İÇİN TOGG ARAÇTA ÖTV İNDİRİMİ YÜZDE KAÇTIR LÜTFEN CEVAP VEREBİLİRMİSİNİZ
 
Engel oranı kaç yani rapor oranı?
 
Ötv den tamamen muaf olması için %90 ve üzeri olması gerekir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.