Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

Elektrikli araç, ancak “yenilenebilir” enerji kaynağı ile besleniyorsa anlamlıdır

Mehmet

Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
11,345
Çözümler
10
Aldığı Beğeni
36
Konum
Kocaeli
5.000-10.000 MW yeni enerji yatırımı gerekir dedik. Başlıkta da belirttiğimiz gibi, bir elektrikli araç iddiası, çevre ve iklim uyumu anlamına gelir. Bir başka deyişle, eğer yenilenebilir enerji kullanmıyorsanız, elektrikli aracın, fosil yakıt kullanan, içten yanmalı motor tahrikli, konvansiyonel bir araçtan farkı yoktur.

Bu durumda, fosil kaynaklardan elektrik enerjisi sağlanan araç hala doğayı kirletir, karbon salımı yaratır. Arabanın şarj edildiği yerde kirli enerji göremeyebilirsiniz ama enerjinin üretildiği nokta kirlidir (CO2 salımı, NOx partiküller, su buharı), dolayısıyla “elektrikli araç” önümüze bir aldatmaca” olarak önümüze konmuş olur ki başlangıç felsefesi ile sonuç birbirinden 180 derece ters düşer. Maalesef bunun pek çok başka örneği bugün çevremizde PR etkinlikleri ile sunuluyor.

Paris İklim Anlaşması’na imza atmışız ve bağlayıcı ödevlerimiz var. Bu otomobilin cinsi seçilirken de “elektrikli” olmasının nedenleri arasında bu anlaşmanın da payı var. Ülkemizin 2021’de kullandığı yıllık elektrik enerjisinin karşılığı 330,8 TWh’tir. Toplam enerji tüketimi yaklaşık 150 milyon ton eşdeğeri petroldür (petrol, doğal gaz, kömür, su, güneş dahil tüm enerjilerin ton petrole dönüşmüş hali). Ulaşımda harcanan petrol oranı ise bu enerjinin yüzde 25-30 civarıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.