Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

İpucu Elektrikli Arabalar Kaç Voltla Çalışır?

Mehmet

Admin
Katılım
29 Nis 2021
Mesajlar
11,345
Çözümler
10
Aldığı Beğeni
36
Konum
Kocaeli
Elektrikli araçlar Türkiye’de ve tüm dünyada yaygınlaşmaya devam etmektedir. Bu sebeple elektrikli araçlar ile ilgili pek çok soru akla gelmektedir. Bu soruların başında “Elektrikli arabalar kaç voltla çalışır? Elektrikli araçlar normal prizle şarj olur mu? Elektrikli aracı şarj etmek için ne gereklidir ve elektrikli araçların pil ömrü ne kadar?” gelmektedir. Bu yazımız, tüm soruların cevabını vermektedir.

Elektrikli arabalar, benzinli veya dizel motorların aksine çoğunlukla lityum-iyon pillerden oluşan motorlardan güç almaktadır. Genellikle 60 volt enerji ile çalışan elektrik motorları, elektrikli arabaların güç üretmesini sağlamaktadır. Elektrik arabalar, 60 volt gibi görece düşük bir voltajla çalışsa da benzin ve dizel motorlara nazaran oldukça performanslıdır.

Elektrikli Araçlar Normal Prizle Şarj Olur Mu?​

Elektrikli araç almak isteyenlerin merak ettikleri bir diğer konu da elektrikli araç şarj etme konusudur. Günümüzde, pek çok farklı elektrikli araç şarj cihazı ve temelde üç farklı şarj seviyesi bulunmaktadır. Bu seviyelerin ikisi evlere kurulabilmektedir. Bu sayede elektrikli araçlar evlerdeki prizlerden şarj edilebilmektedir. Fakat elektrikli aracı evde şarj etmek için bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Elektrikli Aracı Şarj Etmek İçin Ne Gereklidir?​

Elektrikli aracı şarj etmek için genellikle çok fazla ekipman gerekmemektedir. Çoğunlukla evinize ya da istediğiniz alana kurulan özel bir güç devresi ile elektrikli araç şarj sistemi kurulabilmektedir. Buna rağmen, belirli durumlarda daha özel ekipmanlar gerekebilmektedir. Bunun için elektrikli araç şarj seviyelerini bilmekte fayda vardır.

  • Seviye 1 – Ev şarjı
Bu seviye, elektrikli araçların normal prizle şarj edilmesi için kullanılmaktadır. Elektrikli aracı evde şarj etmek için yapmanız gereken tek şey özel bir güç devresi almaktır. Üç ayaklı ev tipi bir fişi araca takarak elektrikli aracı evde şarj etme imkânına kavuşabilirsiniz. Ev şarjı, aracın batarya kapasitesi ve doluluk oranına bağlı olarak 8 – 12 saat arasında sürebilmektedir. 120V AC prizde şarj oranı genellikle 1.5 kW – 2.9 kW arasında değişmektedir.

  • Seviye 2 – Halka açık Şarj
Bu seviyedeki şarj cihazlarının özel olarak kurulması gerekmektedir. Seviye 2 elektrikli şarj cihazı evlere de kurulabilmekte, fakat genellikle yüksek bir maliyet oluşturmaktadır. Bu seviye şarj cihazları daha çok otoparklarda ve AVM’lerde kullanılmaktadır. 240V AC fiş kullanıldığı Seviye 2’de şarj oranı 6.5 kW – 22 kW arasında değişebilmektedir. Yine araca bağlı olarak tam şarj süresi 1 – 11 saat arasındadır.

  • Seviye 3 – Hızlı şarj
Hızlı şarj istasyonları diğerlerine göre daha yeni bir teknolojidir. Bu sebeple henüz çok yaygın değildir. Bu istasyonları eve kurmak oldukça zordur. Çünkü bu cihazlar 480V AC veya DC ile çalışmaktadır. Şarj oranı 40 kW – 100 kW+ arasında değişmektedir. CHAdeMO veya CCS konektör kullanılan bu cihazlarda tam şarja ulaşma süresi 20 dakika – 1 saat gibi oldukça hızlı bir aralıktır.

Elektrikli Araçların Pil Ömrü Ne Kadar?​

Elektrikli araç pil ömrü ne kadar? sorusuna net bir cevap vermek zordur. Çünkü bu araçların pillerini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Sürüş şekli ve sıklığı, iklim, hızlı şarj kullanım oranı gibi faktörler bir elektrikli aracın pil ömrünü etkilemektedir. Bu koşullar dikkate alınarak yapılan tahminlerde bir elektrikli aracın pil ömrünün ortalama 10 – 20 yıl arasında olacağı görülmektedir. Elektrikli araçların pillerinin daha uzun süre kullanılabilmesi için;

  • Sık sık hızlı şarj yapılmamalı,
  • Araç çok sıcak ya da soğuk ortamlarda uzun süre bırakılmamalı,
  • Batarya %15 – %85 aralığındayken şarj edilmelidir.
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.