Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

Devrim otomobilinden 'devrin' otomobiline: Türkiye'nin yerli otomobil macerası

Mert

Moderatör
Katılım
30 Ara 2022
Mesajlar
614
Aldığı Beğeni
8

Devrim otomobilinden 'devrin' otomobiline: Türkiye'nin yerli otomobil macerası​

Türkiye TOGG ile yerli otomobil hayaline kavuştu. Ancak bu hayalin temelleri 60 yıl öncesine dayanıyor. Türkiye ilk yerli otomobil macerasını 1961'de "Devrim" ile başlattı. Peki neden istenen sonuca ulaşılamadı? İşte Türkiye'nin dünden bugüne uzanan yerli otomobil hikayesi....​

Türkiye ilk yerli otomobil macerası 16 Haziran 1961 başladı. Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, 20 Türk mühendise talimat verdi. 1 milyon 400 bin lira ödenek ayrıldı.
Eskişehir Demiryolu Fabrikaları'nda 48 mühendis ve 200'e yakın işçi projeye dahil edildi. Büyük gizlilikle yürütülen çalışma 129 günde tamamlandı.
29 Ekim 1961'de Cumhurbaşkanı Gürsel'e sunulmak için otomobiller trenle Ankara’ya götürüldü. Devrim'in pasta ve cilası Ankara'ya sevk edilirken gece trende yapıldı. Buharlı lokomotiflerle çekilen trende, sıçrama ihtimali nedeniyle güvenlik önlemi alındı. Benzin depoları boşaltıldı.Meclisin önüne getirilen otomobile Gürsel bindi. Anıtkabir'e gidecek otomobil, yaklaşık 100 metre ilerledikten sonra durdu. Yakıtın unutulması ile Devrim'in macerası son buldu. Seri üretime geçilemedi.
1967'de Anadol seri üretime başladı
Devrim ile yaşanan süreç hevesleri kırmadı. İş insanı Vehbi Koç'un girişimleriyle süreç yeniden başladı. 1967'de Anadol adı verilen araç yabancı ortaklıklarla seri üretime geçildi. Ancak yedek parçaların ithal ediliyor oluşu aksamalara yol açtı, üretim durdu.Türkiye yerli otomobil sevdası bitmedi. Tam 50 yıl sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerli otomobil üretimi için çağrıda bulundu.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TOBB koordinasyonunda yürütülen yerli marka otomobil üretimi için, 2 Kasım 2017'de protokol imzalandı. Türkiye’nin otomobilini üretecek 5 babayiğit belli oldu.Togg banttan indi
Togg'un üretimi birçok eleştiriye maruz kaldı. Önce "Üretemezsiniz" sonra da "Dünyaya satamazsınız" denildi. Ta ki 29 Ekim 2022'ye kadar. Türkiye'nin yerli otomobili ete kemiğe büründü.
İlk akıllı bilgisayar banttan indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "yapamazsınız" diyenlere seslendi:
Hala yapamazsınız, üretemezsiniz diyenler varsa şu otomobillere iyi baksınlar. Bundan 60 yıl önce Devrim otomobilini engelleyenler hamdolsun devrin otomobilinde başarılı olamadılar, olamayacaklar.Şimdi ise gözler 2024 yılında TOGG ihraç edilmeye başlanacak. İlk olarak Avrupa yollarında Türk bayrağını dalgalandıracak.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.