Web Analytics Made Easy - Statcounter
Neler yeni

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

• Türkiye'nin ilk ve tek "TOGG" Yardım ve Destek Forumuna Hoşgeldiniz. Bu Forumda "TOGG" hakkında her tür bilgiye ulaşabilir, sorunuza rahat ve hızlıca cevap bulabilirsiniz.
  • Satılık TOGG İlanlarınızı "Sahibinden TOGG T10X İlanları" Kategorisine ÜCRETSİZ Olarak Verebilirsiniz...

Akü bitti yolda kalınca yardım

Mehmet

Admin
Aldığı Beğeni
37
Aracınızın güvende olmasını ve sorun yaşandığında yardım alabileceğinizi bilmek, her sürücünün önem verdiği konular arasında yer alır. Bu blog yazısında, arabanızı güvence altına almanın yanı sıra, araç içinde bulundurmanız gereken yardım malzemelerini kontrol etmekten, aküyü şarj etmek için alternatif yöntemlere kadar birçok faydalı bilgiyi bulabilirsiniz. Ayrıca, çekici çağırma işlemi nasıl yapılır ve yardım alabileceğiniz otomobil yardım servisleri hakkında da bilgi vereceğiz. Hazırsanız, arabayla ilgili bilmek istediğiniz her şeye bu yazıda ulaşabilirsiniz.
Arabayı güvence altına alın

Arabayı güvence altına almak, araç sahiplerinin güvenliği ve araba değerini korumak için oldukça önemlidir. Arabamızı güvence altına alırken birçok farklı önlem almamız gerekmektedir. Bu önlemler arasında kapıları kilitlemek, alarm sistemi kullanmak gibi yaygın güvenlik prosedürleri bulunmaktadır.

Bununla birlikte, arabanızı güvence altına almanın diğer bir yolu da uygun sigorta poliçeleri satın almaktır. Trafik kazaları, hırsızlık ve doğal afetler gibi olaylarda sigorta poliçesi, maddi açıdan ciddi bir koruma sağlayabilir. Sigorta poliçesi satın alırken aracınızın marka, model ve değeri gibi faktörlere dikkat etmek önemlidir.

Arabanızı korumak için daha fazla önlem almak isterseniz, araç izleme sistemi gibi teknolojik çözümleri de değerlendirebilirsiniz. Bu sistemler, aracınızın konumunu sürekli olarak takip etmenizi sağlar ve çalındığı durumda hızlı bir şekilde bulunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bazı otomobil üreticileri artık araçlarında akıllı güvenlik sistemlerini standart olarak sunmaktadır.
Araç içindeki yardım malzemelerini kontrol edin

Araç içindeki yardım malzemeleri, araba kullanırken yaşanabilecek acil durumlara karşı güvenliğimizi sağlamak için önemlidir. Bu malzemeler, herhangi bir arıza, kaza veya diğer acil durumlar için gerekli yardımı sağlamamıza yardımcı olur. Dolayısıyla, araçlarımızda bulundurduğumuz yardım malzemelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi büyük önem taşır.

Araç içindeki yardım malzemeleri genellikle kaza sonrası ilk yardım, araba arızaları veya mantıksız sürtüşmelerin yaşanması durumunda kullanılır. Bu yardım malzemeleri genellikle yedek lastik, yerine geçici lastik veya lastik tamir malzemeleri, çekme halatı, yangın söndürme tüpü, ilk yardım malzemeleri, yedek akü, araç takviye kablosu, reflektör üçgeni,
cilalama bezi, vidanjör kablosu, getrika yağıdır.

Yedek lastik veya yerine geçici lastikler aracınızın lastiğinde bir arıza olduğunda kullanılır. Bu, aracınızın hareket etmesini ve belirli bir mesafeye kadar gitmesini sağlar. Araç arızalarında, çekme halatı kullanarak aracınızın başka bir araç tarafından çekilmesi gerekebilir. Bu, aracınızın servise gitmesine veya aracın hareket etmesine yardımcı olur. Yangın söndürme tüpü, herhangi bir yangın durumunda aracınızdaki yangını söndürmek için kullanılır. İlk yardım malzemeleri, kazalarda veya yaralanmalarda ilk müdahale için kullanılır. Yedek akü ve araç takviye kablosu ise aracın başlatılması durumunda kullanılır.
  • Yedek lastik veya yerine geçici lastikler
  • çekme halatı
  • Yangın söndürme tüpü
  • İlk yardım malzemeleri
  • Yedek akü
  • Araç takviye kablosu
Yardım MalzemesiKullanım Durumu
Yedek lastik veya yerine geçici lastikler Lastik arızaları veya delinmelerinde
çekme halatı Araba arızalarında veya çekme gerektiğinde
Yangın söndürme tüpü Araba yangınlarında
İlk yardım malzemeleri Kazalarda veya yaralanmalarda
Yedek akü Araç başlatma problemlerinde
Araç takviye kablosu Araç çalıştırma gerektiğinde
Aküyü şarj etmek için alternatif yöntemler arayın

Akü, aracın elektrik sistemini çalıştırmak ve enerji sağlamak için kullanılan önemli bir bileşendir. Ancak akünün ömrü veya şarj seviyesi düştüğünde, araç kullanılamaz hale gelebilir. Bu durumda, aracınızın aküsünü şarj etmek için alternatif yöntemler arayabilirsiniz.

İlk olarak, güneş enerjisi ile çalışan bir akü şarj cihazı kullanabilirsiniz. Bu cihazlar, güneş panelleri aracılığıyla güneş enerjisini elektriğe dönüştürerek aküyü şarj eder. Bu yöntem, doğal enerji kaynaklarının kullanımı için çevre dostu bir seçenek olabilir.

Bir diğer alternatif yöntem ise jumper kabloları kullanmaktır. Başka bir aracın çalışan aküsü ile kendi aracınızın aküsünü bağlayarak şarj işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için jumper kablo setine ihtiyacınız olacak ve doğru bağlantıları yapmanız gerekecektir. Bu yöntemle aracınızı hızlı bir şekilde çalıştırabilir ve aküyü şarj edebilirsiniz.

Diğer bir alternatif yöntem ise akü şarj cihazlarıdır. Bu cihazlar, evde veya iş yerinde kullanılabilecek pratik bir çözümdür. Akünün şarj gerektiği durumlarda, bu cihazı prize takarak aküyü şarj edebilirsiniz. Akü şarj cihazı, aküyü düşük voltaj seviyelerinden normal seviyelere getirebilir ve kullanıma hazır hale getirebilir.
Liste: Aküyü Şarj Etmek İçin Alternatif Yöntemler
  • Güneş enerjisi ile çalışan akü şarj cihazı kullanmak
  • Jumper kablolarıyla başka bir aracın aküsünü kullanmak
  • Akü şarj cihazı kullanmak
Tablo: Alternatif Yöntemlerin Karşılaştırılması

YöntemAvantajlarDezavantajlar
Güneş enerjisi ile çalışan akü şarj cihazı – çevre dostu- Doğal enerji kaynağı kullanımı – Güneşli havalarda etkili- Pahalı olabilir
Jumper kablolarıyla başka bir aracın aküsünü kullanmak – Hızlı çözüm- Uygun maliyet – Başka bir araca ihtiyaç duyulması- Doğru bağlantı yapılması gerekmektedir
Akü şarj cihazı kullanmak – Pratik çözüm- Evde veya iş yerinde kullanılabilir – Enerji kaynağına ihtiyaç duyar- Şarj süresi uzun olabilir
çekici çağırma işlemi nasıl yapılır?

çekici çağırma işlemi, aracınızın arızalanması veya kaza yapması durumunda ihtiyaç duyabileceğiniz bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde aracınızın bulunduğu konumdan istediğiniz yere taşınması sağlanır. Peki, çekici çağırma işlemi nasıl yapılır? İşte bu konuda bilmeniz gerekenler:

Öncelikle, aracınızın neden çekiciye ihtiyaç duyduğunu belirlemeniz önemlidir. Bir kaza sonucu aracınız kullanılamaz hale geldiyse veya arıza yaptıysa, çekici çağırma işlemine ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca, aracınızı hangi konumda bıraktığınızı ve çekicinin sizi nereye götüreceğini belirlemelisiniz.

çekici çağırma işlemi için farklı seçenekler bulunmaktadır. Birçok otomobil yardım servisi, 7/24 hizmet veren acil çekici çağırma hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmetleri kullanmak için otomobil yardım servisinin iletişim numarasını arayabilirsiniz. Ayrıca, internet üzerinden çekici çağırmak için çeşitli platformlar bulunmaktadır. Bu platformlar sayesinde aracınızın konumunu paylaşarak en yakın çekiciyi bulmanız mümkün olacaktır.

çekici çağırma işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, aracınızdaki değerli eşyaları güvence altına almaktır. Özellikle aracınızın çalınma riskine karşı önlem almanız önemlidir. Değerli eşyalarınızı araçtan çıkararak yanınıza almanız veya güvendiğiniz bir kişiye teslim etmeniz önerilir. Böylelikle aracınız çekici tarafından taşınırken, değerli eşyalarınızı güvence altında tutabilirsiniz.
  • çekici çağırma işlemi için öncelikle aracınızın neden çekiciye ihtiyaç duyduğunu belirleyin.
  • Otomobil yardım servislerini veya çekici çağırma platformlarını kullanarak çekici çağırma işlemini gerçekleştirin.
  • Değerli eşyalarınızı güvence altına alarak çekici çağırma işlemini sürdürün.
  • Aracınızın çekici tarafından taşınmasını sağlayın ve hangi noktaya götürüleceğini belirleyin.
çekici çağırma YöntemiAvantajlarıDezavantajları
Otomobil yardım servisleri – 7/24 hizmet verir- Tecrübeli ekipler tarafından hizmet sunar – Ücretli olabilir- Yüksek talep durumunda bekleme süresi uzayabilir
çekici çağırma platformları – Kolay ve hızlı bir şekilde çekici bulabilirsiniz- Aracınızın konumunu paylaşarak en yakın çekiciyi bulabilirsiniz – Ücretli olabilir- Tecrübesiz çekicilerle karşılaşabilirsiniz
Yardım alabileceğiniz otomobil yardım servisleri

Otomobil sahipleri olarak tüm araçlarımızın arızalanma veya kaza gibi durumlarla karşılaşabileceğini unutmamalıyız. Bu tür durumlarla karşılaştığımızda ise bir önceki blog yazımızda bahsettiğimiz gibi araç içindeki yardım malzemelerini kontrol ederek, sorunu çözmeye veya en azından geçici bir çözüm bulmaya çalışabiliriz. Ancak bazı durumlarda, profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyduğumuzda da yardım alabileceğimiz otomobil yardım servisleri devreye girer. Bu servisler, aracınızı kurtarıp, tamir edebilir veya çekici kullanarak aracınızı istediğiniz konuma taşıyabilirler. Peki, Türkiye’de hangi otomobil yardım servisleri bulunmaktadır?

Liste şeklinde sunacak olursak;
  • Yol Yardım Hizmetleri: Türkiye genelinde hizmet veren birçok yol yardım servisi bulunmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde araç arızaları veya trafik kazaları sıkça yaşanmaktadır ve bu nedenle yol yardım hizmetleri oldukça önemli hale gelmiştir.
  • Otomobil Kulüpleri: Birçok otomobil kulübü, üyelerine yol yardımı hizmeti sunmaktadır. Üyelik aidatı ödeyerek bu kulüplere katılabilir ve araçlarınıza profesyonel yardım alabilirsiniz.
  • Sigorta Şirketleri: Bazı sigorta şirketleri, poliçelerine yol yardım hizmeti dahil etmektedir. Bu sayede, aracınız arızalandığında veya kaza yaptığınızda, sigorta şirketinizden hızlı bir şekilde yardım alabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz servisler, acil durumlarda sizlere yardımcı olabilir ve araçlarınızı güvence altına alabilir. Ancak unutmayın, her servisin kendi kuralları, sınırlamaları ve ücretlendirmeleri bulunmaktadır. Bu nedenle, bu servisler hakkında daha detaylı bilgi almak ve sizin için en uygun olanı seçmek için araştırma yapmanız önemlidir.
Sık Sorulan Sorular

Soru 1: Arabayı güvence altına almanın en iyi yolu nedir?

Cevap: Arabayı güvence altına almanın en iyi yolu, aracı kilitli bir otoparkta veya güvenli bir alanda park etmektir. Ayrıca araç alarmı, immobilizer ve takip cihazı gibi güvenlik önlemleri de almak önemlidir.

Soru 2: Araç içinde neler bulunmalıdır?

Cevap: Araç içinde bulunması gereken yardım malzemeleri arasında çekme halatı, araç takozu, yedek lastik, balata seti, ilk yardım çantası ve yangın söndürücü gibi ekipmanlar bulunmalıdır.

Soru 3: Akü şarj etmek için alternatif yöntemler nelerdir?

Cevap: Aküyü şarj etmek için alternatif yöntemler arasında akü şarj cihazı kullanmak, bir başka aracın aküsünden enerji almak veya taşınabilir güneş paneli gibi cihazları kullanmak yer almaktadır.

Soru 4: çekici çağırma işlemi nasıl yapılır?

Cevap: çekici çağırma işlemi için öncelikle yardım hattını (genellikle 155) aramak gerekmektedir. Araçın bulunduğu konumu, aracın marka ve modelini ve ne tür bir yardıma ihtiyaç duyulduğunu bildirmek önemlidir.

Soru 5: Yardım alabileceğim otomobil yardım servisleri nelerdir?

Cevap: Türkiye’de genellikle sigorta şirketlerinin ve otomobil kulüplerinin sunduğu otomobil yardım servislerinden faydalanabilirsiniz. Örneğin, Allianz Roadside Assistance ve TÜRKİYE OTO KULÜPLERİ FEDERASYONU (TOKFED) gibi servisler bulunmaktadır.

Soru 6: Aracımın neden çalışmadığını nasıl anlarım?

Cevap: Aracınız çalışmıyorsa, nedeninin birçok farklı sebebi olabilir. Sorunu tespit etmek için aracın aküsünü kontrol etmek, yakıt seviyesini kontrol etmek, ateşleme sistemi ve yakıt sistemi gibi diğer bileşenleri kontrol etmek önemlidir. Eğer sorunu tespit edemezseniz, otomobil tamir servisine başvurmanız gerekebilir.

Soru 7: Lastik patlaması durumunda ne yapmalıyım?

Cevap: Lastik patlaması durumunda sakin olmalı ve aracı güvenli bir alana çekmeye çalışmalısınız. çekiş control düğmesini kullanarak aracınızın kontrolünü sağlayabilirsiniz. Ardından, yedek lastiğinizi kullanarak lastiği değiştirmeniz veya oto lastik tamircisine başvurmanız gerekebilir.

Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler